آشنایی با منهاج فردوسيان

معرفي اجمالي نظام جامع تربيتي منهاج فردوسيان

«منهاج فردوسيان» کامل‌ترين، جامع‌ترين، معتبرترين، مطمئن‌ترين و مفصل‌ترين نظام تربيتي براي رسيدن به کمال حقيقي و سعادت ابدي است. «منهاج» يعني راه روشن و «فردوس» نام بهترين جاي بهشت است و «منهاج فردوسيان» يعني راه روشني که مردان و زنان حقيقت‌جو و سعادت‌طلب را به بهشت جاويدان خداوند مي‌رساند.
آنچه در «منهاج فردوسيان» به جويندگان حق و حقيقت مي‌آموزند، راهِ رسيدن به بهترين بهشتِ خداي مهربان در دنيا و آخرت است. کساني که دستورات اين راه روشن را صادقانه پيروي کنند به زندگي پاکيزه (چه در اين دنيا و چه در سراي آخرت) مي‌رسند.
علاقه‌مندان به اين نظام جامع تربيتي، نخست با حضور در جلسات توجيهي، با کليات آن آشنا مي‌شوند. در اين جلسات به آنان آموخته مي‌شود که «منهاج فردوسيان» داراي قواعد نظري خاصي است و لازم است جويندگان کمال و سعادت، از آنها آگاهي يافته و بدان اعتقاد اجمالي پيدا کنند. همچنين مي‌آموزند که بعد از آگاهي يافتن و معتقد شدن به قواعد نظري، نوبت به عمل کردن به «قوانين عملي» منهاج فردوسيان مي‌رسد.
و مي‌آموزند که قوانين عملي منهاج فردوسيان در ده طبقه براي مشتاقان کمال و سعادت، تنظيم شده است؛ و هر منهاجي بايد از عمل کردن و ملتزم شدن به قوانين طبقه‌ي اول اين برنامه، شروع به سير نمايد و به تدريج، به قوانين طبقه‌هاي بعدي عمل کرده و ملتزم شود. پس از حصول آشنايي اجمالي با کليات اين برنامه، علاقه‌مندان با بستن «پيمان سعي» به صورت رسمي وارد منهاج فردوسيان مي‌شوند.
«پيمان سعي» به اين صورت است که فرد تازه وارد با رفقاي منهاجي خود پيمان مي‌بندد که در راه عمل به قوانين منهاج فردوسيان، تا زمان فرارسيدن مرگ، تلاش نمايد و همواره ساعي باشد. منهاجي سخت‌کوشي که موفق به عمل کردن و ملتزم شدن به اين ده مرحله شود، مشمول عنايات خاص خداوند متعال شده و مورد توجه مخصوص استاد معظم و رسول اعظم، حضرت سيد المرسلين (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله‌و‌سلم) و استادان دوازد‌گانه‌ي منهاج فردوسيان ـ که ائمه‌ي معصومين (عليهم‌السلام) هستند ـ بويژه استاد حاضر، مولانا الاعظم حضرت صاحب الامر (ارواحنا و ارواح العالمين له الفداء) قرار مي‌گيرد و درهاي حکمت بر قلبش گشوده گشته و به نور ولايت، دل از سراي تاريک دنيا برکنده و مُهر سعادت و رستگاري ابدي بر پرونده‌ي اعمالش زده مي‌شود. چنين شخصي علاوه بر داشتن زندگي پاکيزه در دنيا، مرگي شيرين، برزخي نوراني، قيامتي آسوده، ميزاني سنگين، حسابي سبک، رتبه‌اي برين در بهشت موعود و درجه‌اي عظيم در نزد خداي متعال خواهد داشت. پس منهاج فردوسيان مجموعه قوانيني است که رعايت آنها، (البته بعد از اعتقاد يافتن به قواعد نظري آن) انسان را از تنگناها و پيوستگي به عالم شرور و پستي‌ها رهانيده و او را به عوالم رفيع و وسيع در جوار رحمت و رضايت خداي متعال مي‌رساند. اين قواعد و قوانين، فقط برگرفته شده از کتاب مقدس قرآن و سنت معتبر، يعني بيانات رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله‌و‌سلم) و ائمه‌ي اطهار (عليهم‌السلام) است.

«وَمَن يطِعِ اللهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَئِکَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللهُ عَلَيهِم مِّنَ النَّبِيينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَدَاء وَالصَّالِحِينَ وَ حَسُنَ أُولَئِکَ رَفِيقًا»

و کسانى که از خدا و پيامبر اطاعت کنند، در زمره‌ي کسانى خواهند بود که خدا ايشان را گرامى داشته [يعنى‏] با پيامبران و راستان و شهيدان و شايستگانند و آنان چه نيکو همدمانند» (سوره‌ي نساء، آيه‌ي ۶۹)

اللهم صلّ علي محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم و اغفر لنا و لاخواننا المؤمنين بمنّک و کرمک يا أکرم الاکرمين و يا أرحم الراحمين.

*******************************

متن پيمان‌نامه‌ي اصحاب تازه وارد به منهاج فردوسيان

افراد تازه وارد پس از آشنايي با نظام جامع تربيتي منهاج فردوسيان، با قرائت متن زير، با رفقاي (نديده و نشناخته‌ي) منهاجي خود پيمان سعي مي‌بندند و آن را مبدأ رسمي حرکت به سوي کمال واقعي و سعادت ابدي قرار مي‌دهند.

«متن پيمان سعي»

بسم الله الرحمن الرحيم

پس از حمد و ثناي الهي و تقديم بهترين شکرگزاري‌ها به درگاه الهي بر نعمت آشنايي با منهاج فردوسيان، و درود و سلام فراوان بر روح پر فتوح استاد کل و ختم رُسُل، حضرت محمد بن عبد الله (صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) و دوازده جانشين برحق آن حضرت، بخصوص استاد حاضر حضرت بقية الله الاعظم (ارواحنافداه)، بين خود و خداي خود با ارواح طيبه‌ي اصحاب منهاج فردوسيان پيمان مي‌بندم تا آخرين لحظه‌ي عمر دنيوي‌ام، بر اعتقاد به قواعد نظري منهاج فردوسيان ثابت بمانم و سعي بليغ در راه مراعات قوانين عملي منهاج فردوسيان مبذول دارم.
از امروز و اين ساعت، که نقطه‌ي عطفي در زندگي سعادتمندانه و شرافتمندانه‌ي من است، تولدي ديگر مي‌يابم تا مردانه پا در منهاج فردوسيان بنهم و تا رسيدن به فردوس اعلي، در جوار خداي متعال و همسايگي استادان منهاج فردوسيان (عليهم السلام)، از هيچ تلاشي دريغ ننمايم.
خداي من! تو از نيت من آگاهي و مي‌داني که چه خالصانه و صادقانه قصد رسيدن به کمال و سعادت دارم، پس به حرمت استادان منهاج فردوسيان (عليهم السلام) مرا در رسيدن به اين هدف بلند و مقصد اعلي ياري بفرما.

آمين يا ربّ العالمين

همچنين اصحاب منهاج فردوسيان، هر صبح، پيمان وفاداري به استاد حاضر (ارواحنافداه) و راه روشن منهاج فردوسيان را با عبارات زير، تجديد مي‌کنند:

«متن تجديد پيمان با استاد حاضر»

بسم الله الرحمن الرحيم

خدايا در بامداد امروز، مانند روزهاى ديگر، پيمان و بيعتم با استاد حاضر (روحي‌فداه) را تازه مى کنم که هرگز از مراعات قوانين عملي منهاج فردوسيان، سرپيچي نکنم و هرگز از قواعد نظري آن دست برندارم.
خدايا، مرا از ياران و دفاع‌کنندگان از آن عزيز قرار بده. خدايا مرا از منهاجيون و منهاجياتي که به سوى برآوردن خواسته‌هاي استاد حاضر (روحي‌فداه) يعني مراعات قوانين عملي منهاج فردوسيان مي‌شتابند، قرار بده.
خدايا مرا از شهيدانِ در راه استاد حاضر (روحي‌فداه) قرار بده.

آمين يا ربّ العالمين