اشکال بر طلاکاری حرم‌ها!

حضرت حجة الاسلام حاج فردوسي، سلام عليکم
نظر جنابعالی در باره آينه‌کاري‌ها و طلاکاري‌های آستان قدس رضوی (ع) و الگوبرداري‌هايی که از آنان در حرم امامزادگان مي‌شود، چيست؟ آيا واقعاً درست است با وجود اينهمه فقر و بيکاری که جوانان ما نمي‌توانند ازدواج کنند يا زندگي‌شان را حفظ کنند، چنين هزينه‌های هنگفتی از موقوفات و نذورات انجام مي‌دهند؟ اين آقايان چطور جواب خدا را خواهند داد؟ يعنی امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به اين تشريفات راضی هستند؟
با تشکر از جنابعالی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالی

سلام عليکم
اولاً: بنده «حجة الاسلام» نيستم. بر طبق روايت شريف، حجة الاسلام کسی است که «نمي‌دانم» بر زبانش نباشد؛

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (عليه‌السلام): «إِنَّ اللَّهَ لَا يَجْعَلُ حُجَّةً فِی أَرْضِهِ يُسْأَلُ عَنْ شَيْ‏ءٍ فَيَقُولُ لَا أَدْرِي» (کافي، محدث کليني، جلد ‏1، صفحه‌ی 227، بَابُ أَنَّ الْأَئِمَّةَ (عليهم‌السلام) عِنْدَهُمْ جَمِيعُ الْكُتُبِ الَّتِی نَزَلَتْ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَنَّهُمْ يَعْرِفُونَهَا عَلَى اخْتِلَافِ أَلْسِنَتِهَا)

ترجمه: همانا خدای تعالی حجتی در زمين قرار نداده است که وقتی از او چيزی پرسيده شود، بگويد: نمي‌دانم.

در صورتی که سراسر وجود من، «نمي‌دانم» است مگر آن بخش که به نور آيات قرآن و روايات ائمه‌ی طاهرين (عليهم‌السلام) استثناء شده باشد.

ثانياً: بنا ندارم در تمام مسائل عالم هستي، اظهار نظر کنم. بارها عرض شد که تخصص من، در تربيت فردی مشتاقان کمال و سعادت است و بايد در اموری که به درد تربيت مي‌خورد، نظر دين مبين اسلام را بازگو کنم. پس اگر کسی را يافتيد که جويای کمال واقعی و سعادت ابدی بود، منهاج فردوسيان را به او معرفی کنيد تا بر طبق واضحات و مسلّمات قرآن کريم و فرمايشات عترت طاهره (عليهم‌السلام)، تکامل يابد.

ثالثاً: اموری که پرسيده‌ايد، ربط و دخلی به تربيت مشتاقان تکامل ندارد. اگر کار درستی است، بهره‌ی معنوي‌اش را متوليان آستان قدس رضوی و آستان امامزادگان مي‌برند ولی نفعی به حال اصحاب منهاج فردوسيان که متولی نيستند ندارد؛ و اگر انحراف است، همانان بايد پاسخگو باشند و ضرری به اصحاب منهاج فردوسيان نمي‌رساند. لذا منتظر مي‌مانيم تا صاحب الامر (ارواحنافداه) بيايند و تکليف ما را با آينه‌کاري‌ها و طلاکاري‌های بقاع متبرکه روشن سازند.

آنچه بايد برای بنده و جنابعالی مهم و اساسی باشد،‌ تفکر در اعتقادات ضعيف و خرافه‌آلود و اعمال نادرست و معصيت‌آلود خود و چاره‌انديشی برای اصلاح آن است. ضرری که ما با سستی در اصلاح اعتقادات و اعمالمان به خودمان مي‌رسانيم، طلاکاري‌ها و آينه‌کاري‌های حرم‌ها نمي‌تواند به ما برساند.

موفق باشيد
حاج فردوسي