حکايت دختری از زندگی خسته!

سلام حاج آقا
ببخشيد مي‌خواستم چند دقيقه وقت شما رو بگيرم. دختري هستم که حدود 24 سال سن دارم. تو خانواده‌اي زندگي مي‌کنم که از زماني که چشمم به اين دنيا افتاده پدر و مادرم با هم اختلاف داشتن و مدام جنگ و دعوا بوده. برادري دارم که که مدام در حال پول قرض کردن از مردمه و هر بار با دروغ‌هايي که سرهم مي‌کنه از مردم پول مي‌گيره و پس نمي‌ده. سر هيچ کاريم نميره و بارها قصد تجاوز به ما داشته و کارهاي ديگه‌اي کرده که … من خيلي سختي کشيدم تو خانواده همه از من خيلي توقع دارن از همه لحاظ طوري که ديگه بريدم. وقتيم که خواستگار برام مياد چون يکي از خواهرام يک سال از من بزرگتره قيامت به پا ميشه درحاليکه وقتي خواستگار براش ميامد حتي اجازه نميداد خواستگاري پا توي خانه بذاره حالام ديگه خواستگاري نداره ولي با داد و بيداد نميذاره منم ازدواج کنم حتي خانواده رو تهديد ميکنه اگه اين زودتر از من ازدواج کنه من خودم رو ميکشم و خيلي مشکلات بيشتر از اين دارم طوري که حتي ديگه اعتمادم رو نسبت به خدا از دست دادم. همش ميگم خدايا تو مي‌بيني و هيچ کاري نميکني. من شاگرد يکي از بزرگان که شاگرد بزرگايي مثل آيت الله بهجت، حاج اسماعيل دولابي و خيلي‌هاي ديگه بوده بودم ولي حالا ترک کردم و حتي بعضي وقتا راحت گناه مي‌کنم، خيلي از زندگي خسته شدم.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالي

سلام عليکم
اين طور مشکلات، نياز به مشاوره‌ي حضوري با مشاور خانواده دارد که بنده، نه مشاور خانواده هستم و نه فرصت مشاوره‌ي حضوري دارم. مشاوره‌ي مکاتبه‌اي هم کفايت نمي‌کند؛ مثلاً از نوشته‌ي شما معلوم نمي‌شود شما خيلي خوب هستيد که همه‌ي خانواده از شما توقع دارند يا طوري بار آمده‌ايد که توقع‌هاي معمولي را «خيلي» مي‌شماريد.
فقط مي‌توانم به صورت کلي، چند توصيه داشته باشم. اميد است با به کارگيري همين چند توصيه، حد اقل بخشي از مشکلاتتان مرتفع گردد. ان شاء الله

1. گناه کردن، در همه حال بد است. گناه کردن، شادي و غم نمي‌شناسد؛ بلکه در هر حالي بد است. گناه کردن، موفقيت و ناکامي نمي‌شناسد؛ بلکه در هر حالي مذموم است. پس مراقب باشيد که شيطان با بهانه‌هاي مختلف، گناه را در نظرتان کوچک جلوه ندهد که روسياه دنيا و آخرت خواهيد شد.

2. با خواهرتان به نرمي گفتگو کنيد و ايشان را توجيه نماييد تا از آمدن خواستگار براي شما، ممانعت نکند. به ايشان بگوييد که اين رفتارها که موجب آزار شما مي‌شود، قطع رحم است و کسي که قطع رحم کند، علاوه بر اين که عمرش در دنيا کوتاه مي‌شود، در آخرت، بوي بهشت به مشامش نخواهد رسيد.

3. خداي تعالي چون «رب» به معني تربيت‌کننده است، تمام آنچه مي‌دهد و تمام آنچه مي‌گيرد، به هدف تربيت انسان است. پس به آنچه خارج از اراده‌ي شماست ـ هر چند خلاف ميلتان باشد ـ رضايت بدهيد و بدانيد که روزي همان محدوديت، با عنايات الهي، به پله‌هايي براي جهش و ترقّي‌تان تبديل خواهد گرديد.

4. اگر نام و نام پدرتان را ارسال کنيد، اين کمترين در مواقع استجابت دعا، براي حل مشکلاتتان دعا خواهم کرد و اميد است خدايي که دعاها را مستجاب مي‌کند، خط بطلان بر دعاي گوشه‌نشينان نکشد.

موفق باشيد
حاج فردوسي