معني کشتي‌سواري عارفان!

سلام
در کتاب عرفان اسلامي روايتي ديدم که رابطه علم و حکمت و عرفان را به خوبي روشن مي‌سازد و عارفان را به روشني، نجات‌يافتگان درياي متلاطم دنيا مي‌شمارد، نظر شما در مورد اين حديث شريف چيست؟
عن الامام العارفين على (ع): «العلم نهر و الحكمة بحر و العلماء حول النهر يطوفون و الحكماء وسط البحر يغوصون و العارفون فى سفن النجاة يسيرون» ترجمه: امام عارفان على (ع) مي‌فرمايد: علم (مانند) نهر است و حكمت (مانند) دريا و دانشمندان پيرامون نهر (علم) طواف مى‌كنند و حكيمان در وسط دريا (حكمت) غواصى مى‌كنند و عارفان (اهل معرفت و شناخت) در كشتى نجات، سير مى‌كنند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالي

سلام عليکم
روش ما در تبيين روايات، اين است که نخست از حديث بودن آن مطمئن مي‌شويم تا دچارِ «سرِ بي‌صاحبْ تراشيدن» نگرديم. اين كلام که به امير المؤمنين (عليه‌السلام) نسبت مي‌دهند، در هيچ‌يک از منابع معتبر شيعه و عامه نيامده است. تنها منبعي که برايش يافتيم، کتاب «المستطرف في كلِّ فنٍ مستظرَف» اثر «شهاب الدين محمد بن أحمد أبي الفتح الأبشيهي» (٧٩٠ ـ ٨٥٢ هـ . ق) است. اين کتاب، نه تنها از منابع معتبر حديثي شيعه نيست بلکه از منابع ضعيف حديث عامه هم محسوب نمي‌شود!
پس استشهاد به اين سخن، از اساس اشتباه است و کساني که با ادبيات غالب بر روايات ائمه‌ي طاهرين (عليهم‌السلام) آشنا هستند، به روشني مي‌فهمند که اين سخن، نمي‌تواند از امير بيان (عليه‌السلام) باشد.
جا دارد بر برخي آقايان محترم که خودشان را عالم شيعي مي‌شمارند؛ ولي در نشر و بسط مباحث عرفاني، از چنين روايت‌هاي بي‌اساسي استفاده مي‌کنند، تأسف بخوريم.

موفق باشيد
حاج فردوسي