تأثير نطفه بر عاقبت به‌خيري

با سلام و تشکر از پاسختان در خصوص پرسش 475
آيا ارتباطي در نطفه و شجره‌‌ي فرد هم وجود دارد؟ مثلاً فردي که خانواده اش لابالي و بي‌بند و بار يا برعکس مذهبي است، آيا اين رحم فرد، تأثيري بر عاقبت به‌خيري و شري او دارد؟ و يا اينکه اصلاً فردي، هويت او مشخص نيست که حلال‌زاده است يا حرام‌زاده، اين پيوند رحمي چه تأثيري در اين زمينه دارد؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالي

سلام عليکم
جواب اين سؤالات را در ضمن دو نکته عرض مي‌کنم؛
نکته‌ي اول: اين است که از مجموع روايات، چنين به دست مي‌آيد که صفات جسمي و روحي، از طريق نطفه و حتي شير، منتقل مي‌گردد. اما اين که نطفه و شير و مانند اينها، حرف اصلي و نهايي را در تعيين سرنوشت بزند، چنين نيست. يعني امکان دارد که شخصي از نسلي غيرشريف و شيري پست باشد ولي شريف و رفيع شود و برعکس، شخصي از نسلي شريف و شيري پاک باشد ولي هواپرست و ساقط گردد. پس در راه تکامل و تعالي، حرف اول را عمل خود انسان مي‌زند و البته اينگونه عوامل هم بي‌تأثير نيست ولي نه آنقدر که بتواند سرنوشت، را به طور کلي عوض کند.
نکته‌ي دوم: اين است که محک تشخيص حلال‌زاده از حرام‌زاده ـ چنان که در روايات معتبر به ما فرموده‌اند ـ محبت اهل بيت (عليه‌السلام) است. يعني اگر کسي در قلب خودش، محبت به خاندان عصمت و طهارت (عليهم‌السلام) مي‌يابد، بداند که حلال‌زاده است و از مادرش ممنون باشد که او را از راه حلال، باردار شده است.
و اگر در قلبش، احساس دشمني و کينه نسبت به اين خاندان باعظمت دارد، شک نکند که مادرش، به پدرش خيانت کرده و حرام‌زاده است. همچنين احتمال دارد که «شرک شيطان» باشد.

موفق باشيد
حاج فردوسي