معرفی کتاب «خصال» (از منابع منهاج فردوسيان)

مقدمه:
قواعد نظري و قوانين عملي منهاج فردوسيان، برگرفته از تصريحات آيات قرآن کريم و روايات معتبر شيعه از اهل بيت طاهرين (عليهم‌السلام) است. اين روايات، از منابع معتبر حديث شيعه، برگرفته شده است. يکي از اين منابع، عبارت است از:

خصال

اين کتاب، نوشته‌ي شيخ صدوق، ابو جعفر، محمد بن علي بن حسين بن بابويه قمي (305 ـ 381 هجري)، از فقها و محدثين بزرگ شيعه در قرن چهارم هجري است.
شيخ صدوق در اين کتاب روايات فراواني در باره‌ي مسائل اخلاقي و عقيدتي و ديگر موضوعات مورد نياز جامعه‌ي بشري جمع‌آوري کرده است. اين کتاب در نوع و سبک خود بي‌نظير است و اولين کتابي است که به اين سبک به نگارش در آمده است. مؤلف به شکلي زيبا و با توجه به اعداد يک تا هزار، روايات را دسته‏بندي نموده است.
کتاب خصال با وجود حجم کم، دائرة المعارف بزرگي از معارف اسلامي و احکام حلال و حرام است و هيچ فقيه دانشمند و يا اديب نام‏آوري از آن بي‏نياز نيست. همچنين اين کتاب، به مباحث تاريخي، تفسير قرآن، نکات فلسفي و مسائل سياسي نيز اشاره دارد.
کتاب حاضر شامل 1255 حديث مي‌باشد و در 26 باب مجزا تنظيم گرديده است. عنوان‌بندي باب‏ها بر اساس ارقام است بدين شکل که روايات شامل يک خصلت در يک باب آمده و شامل دو خصلت در بابي و شامل سه خصلت در بابي ديگر و …
کتاب خصال با مطالب مفيد و مباحث گرانقدر خود از مجموعه‏‌هاي نفيس روايات استادان منهاج فردوسيان (عليهم‌السلام) به شمار مي‏آيد. اين کتاب نيز مانند ديگر کتاب‌هاي شيخ صدوق مورد توجه خاص علما و فقهاي شيعه قرار گرفته و روايات آن در بسياري از مجموعه‏‌هاي روايي شيعه مانند کتب اربعه و بحار الانوار آمده و نقل آنها زينت‌بخش کتب روايي علماي متأخر از شيخ صدوق شده است.
روايات اين کتاب از نظر موضوع، بسيار گسترده است و در باره‌ي هر يک از موضوعات اخلاقي و عقيدتي، رواياتي نقل شده که به شکلي با اعداد در ارتباطند.