پيام حاج فردوسي به مناسبت حادثه‌ي منا

باسمه تعالي

آنچه در حادثه‌ي عجيب و بي‌سابقه‌‌ي امسال، براي شماري از حاجيان، در سرزمين منا و در روز عيد قربان رخ داد، سکّه‌اي بود که دو روي داشت؛ «سود» و «سوگ». آنان که رفتند، «سود بزرگ» بردند و براي آنان که ماندند، «سوگ بزرگ» گذاشتند. آنان که رفتند، آمرزيده در جوار رحمت حق، آرميدند و لبيک‌گويان، وارد صحراي محشر خواهند شد. خوشا به حالشان.
به مناسبت اين حادثه، تذکر سه نکته را لازم مي‌دانم:
نکته‌ي اول: بايد توجه داشته باشيد که «سود بزرگِ آنان که رفتند» شما را از «سوگ بزرگ آنان که ماندند» باز ندارد. بوق‌هاي تبليغاتي يکسويه، خواهند کوشيد تا با توجه دادن به «سودِ بزرگِ آنان که رفتند» شما را از عظمت سوگي که بر قلوب بازماندگان وارد شد، غافل سازند. همچنين اجازه ندهيد برخي اظهار نظرهاي يکجانبه، شما را چنان در ژرفاي اندوه، غوطه‌ور سازد که از عظمت جان‌باختگان اين حادثه غافل شويد. جان باختگان اين حادثه، قربانيان انتخاب‌شده‌ي حق تعالي هستند. راز بزرگي در اين عروج مظلومانه و قرباني شدن در سرزمين قرباني کردن وجود دارد که بر اهلش پوشيده نيست. پس بايد اين جريان را دو سويه بنگريد تا بتوانيد معتدلانه در موردش تصميم گرفته و اظهار نظر کنيد.
نکته‌ي دوم: ثمردادنِ خون به ناحق ريخته‌ي قربانيان عيد قربان، با ريشه‌کن شدن شجره‌ي آل سعود ملعون از سرزمين حجاز است. اگر ريشه‌کن شدن اسرائيل از قبله‌ي اول مسلمين، يک اهميت داشته باشد، ريشه‌کن شدن آل سعود خبيث از قبله‌ي ابدي و سرزمين وحي، هزار اهميت دارد.
رؤساي کشورهاي اسلامي، بايد براي بيرون راندن اين حراميان از حرم، متحد شده و مسلمانان جهان نيز با پشتيباني يکپارچه‌ي خود، آنان را در رسيدن به اين هدف ارزشمند، ياري رسانند.
نکته‌ي سوم: از هر گونه عمل خودسرانه که خارج از عرف بين المللي است و مي‌تواند مستمسکي به دست وهابيت نابکار بدهد، بپرهيزيد، ولي نفرين بر شيعيان آل ابوسفيان را فراموش نکنيد. پس در تمام تصميمات اساسي و مهم سياسي، پيرو و مطيع رهبر معظم (حفظه الله) باشيد.
در پايان، اين حادثه را به مهاجران الي الله، تبريک و به بازماندگانشان، تسليت عرض مي‌نمايم.

اللهم احشرنا في زمرة من قال لا اله الا الله، محمد رسول الله، علي ولي الله
و قتلاً في سبيلک، فوفّق لنا
حاج فردوسي
ذي‌حجة الحرام 1436 هجري