نماز آيت الله بهجت (ره)

سلام عليكم
١. نظر منهاج فردوسيان در مورد كيفيت نماز خواندن آيت الله بهجت چيست؟
٢. آيا بالاتر از نماز آيت الله بهجت هم وجود دارد؟
٣. آيا در سيره‌ي استادان منهاج فردوسيان چنين نمازهايي وجود دارد؟
٤. آيا منهاجي مي‌تواند نمازي را به كيفيت نماز آيت الله بهجت بخواند؟
با تشكر

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالي

سلام عليکم
جواب 1: کيفيت نماز را فقط خداي تعالي مي‌داند و کسي که از ناحيه‌ي خداي تعالي اجازه بر ديدن سرائر داشته باشد. پس نه بنده و نه هيچ انسان غير معصومي، نمي‌تواند ادعا کند که کيفيت نماز آن مرحوم، بالا بود يا پايين. به ادعاهاي غير قابل اثبات، گوش ندهيد.
جواب 2: در صورتي مي‌توانيم به اين سؤال پاسخ بدهيم که بدانيم کيفيت نماز آيت الله بهجت (ره) در چه اندازه‌اي بوده است. وقتي محکي براي سنجش عيار نماز آن مرحوم نداريم و دسترسي به امام عصر (ارواحنا فداه) هم نداريم که از ايشان بپرسيم، جواب دادن به اين سؤال، اشتباه است. باز هم تأکيد مي‌کنم به ادعاهاي غير قابل اثبات، توجه نکنيد. اين که فلان روحاني محترم، جوگير شده و مثلاً بگويد: «بالاتر از نماز آيت الله بهجت از کجا بياوريم؟» يا مثلاً «نماز فلاني، همانند نماز آيت الله بهجت است در کيفيت» ادعاي غير قابل اثبات است.
جواب 3: اگر منظورتان نحوه‌ي نماز خواندن مرحوم آيت الله فقيد بهجت است که همراه با کشيدن صدا و نحوه‌اي ناله همراه بود، بايد عرض کنم: چنين چيزي در روايات معتبر به ما نرسيده است. يعني نداريم که استاد اعظم (صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) يا ائمه‌ي طاهرين (عليهم‌السلام) چنان با ناله و کشيدن صدا نماز بخوانند که شنونده، گمان کند که آن حضرات، گريه مي‌کنند.
البته اين که برخي افراد، مدعي هستند که مرحوم آيت الله بهجت (ره) در حال نماز، گريه مي‌کردند را بنده به شدت، رد و انکار مي‌کنم. تنها چيزي که در سال‌ها همنشيني با آن مرحوم و مشاهده‌ي ايشان از نزديک در روضه‌هاي هفتگي، نديدم، «اشک» بود. حتي گاهي اوقات، در وسط شور روضه که همه رو به غش و موت بودند، زير چشمي به ايشان نگاه مي‌کردم و ايشان را غرق در ذکر مي‌ديدم، در حالي که دست بر پيشاني نهاده و سرشان را تکان مي‌دادند.
جواب 4: منهاجي کسي است که بر راه روشن رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) و ائمه‌ي طاهرين (عليهم‌السلام) باشد و دستور انجام اعمال را از آن بزرگواران بگيرد نه از ذوقيات علماي اسلام. پس کسي که به دنبال انجام دادن ذوقيات علماست و مثلاً مي‌خواهد در نماز، همانند مرحوم بهجت (ره) ناله بزند، نبايد خود را منهاجي بداند. يادم مي‌آيد در زمان حيات مرحوم بهجت (ره) در مجلسي بودم و قرار شد يکي از روحانيون ذوب در بهجت، امام جماعت شود. پس چون نماز را شروع کرد، مشغول به کش و قوس صدا و پياده کردن افکت‌هاي صوتي آيت الله فقيد به طور دقيق گرديد. از اول نماز تا آخر نماز، يا به دل خنديدم و يا به لب، و خودم را بسيار کنترل کردم که دچار قهقهه نشوم!
خداوند ما و شما را از خيالات عوامانه برهاناد و بر منهاج فردوسيان، مستحکم و مستقيم بداراد. بفضله و کرمه و هو اکرم الاکرمين و ارحم الراحمين.

موفق باشيد
حاج فردوسي