معرفی کتاب‌ «مستطرفات السرائر‏» (از منابع منهاج فردوسيان)

مقدمه:
قواعد نظري و قوانين عملي منهاج فردوسيان، برگرفته از تصريحات آيات قرآن کريم و روايات معتبر شيعه از اهل بيت طاهرين (عليهم‌السلام) است. اين روايات، از منابع معتبر حديث شيعه، برگرفته شده است. يکي از اين منابع، عبارت است از:

مستطرفات السرائر

اين کتاب، نوشته‌ي ابو جعفر، محمد بن ادريس حلي، متوفاي 598 هجري است و شامل احاديث متفرقه در موضوعات گوناگون مي‌باشد که به عنوان تتمه‏اي بر کتاب سرائر آمده‏اند. کتاب سرائر، که مستطرفات السرائر به عنوان جزئي از آن است و در پايان جلد سوم آن چاپ شده، يکي از معتبرترين کتب فقهي است و اثر عالمي گرانقدر چون ابن ادريس حلي مي‏باشد. اين کتاب مورد توجه خاص علما قرار گرفته و در بسياري از منابع روايي، روايات آن نقل شده است. مستطرفات توسط علامه مجلسي در بحار الانوار آمده و شيخ حرّ عاملي اکثر يا تمام آن را در وسائل الشيعه آورده است.
ابن ادريس اسناد روايات را به طور کامل آورده و هيچ روايتي را مرسل رها نکرده است. کتبي که ابن ادريس از آن‌ها نقل مي‏کند عمدتاً جزء اصول اوليه هستند از جمله: کتاب موسي بن بکر واسطي؛ کتاب معاويه بن عمار؛ کتاب نوادر بزنطي؛ کتاب ابان بن تغلب‏؛ کتاب جميل بن درّاج‏؛ کتاب جامع بزنطي از اصحاب امام رضا (عليه‌السلام) ؛ کتاب من لا يحضره الفقيه شيخ صدوق؛ کتاب قرب الإسناد حميري‏؛ کتاب محاسن برقي و… که جمع آن‌ها به 21 عنوان مي‏رسد.