در باره‌ی اعمال شب قدر

با سلام
قانون 588: احياي شب قدر به عبادت ضروريست؛
1. با توجه به پيام شما در منهاج‌يار در خصوص شب قدر، کدام شب‌ها، مد نظر شما بوده است؟ چرا که در قوانين عملي که شب قدر مشخص نشده و در قواعد نظري هم فقط اشاره شده (غير مستقيم) که شب بيست و سوم، شب قدر است.
2. دوستي از قول شما بيان مي‌کرد که شما فرموده‌ايد که در شب 19 ماه رمضان هم يک صد رکعت نماز (به مانند شب‌هاي 21 و 23) بخوانيد چرا که از اعمال مشترک شب‌هاي قدر است. اما اين نماز براي شب نوزدهم در هيچ طبقه‌اي نيامده است. لطفاً توضيح دهيد.
3. جايگاه قرآن به سر در منهاج فردوسيان، چيست؟

ــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالي

سلام عليکم
جواب 1: شب قدر، يک شب بيشتر نيست ولي به دلايلي، نخواسته‌اند مشخصش کنند. از رواياتي چنين بر مي‌آيد که شب قدر، شب بيست و سوم ماه مبارک رمضان است. در برخي روايات، بين شب بيست و يکم و بيست و سوم، مردد گذاشته‌اند. در برخي روايات، شب نوزدهم نيز به احتمالات افزوده شده است. سپس در درجه‌ي بعد، شب‌هايي مانند شب نيمه‌ي شعبان يا شب بيست و هفتم ماه رمضان نيز نامزد شب قدر، شده‌اند.
جواب 2: خوب است کساني که توانايي و فرصت کافي دارند، يک‌صد رکعت نماز توصيه شده را در تمام شب‌هايي که احتمال شب قدر دارد،‌ به اميد ثواب بجا آورند. ولي اگر توانايي و فرصت نداريد، شب بيست و يکم و بالاخص شب بيست و سوم را از دست ندهيد.
جواب 3: در روايات مختلفي، اين عمل (قرآن به سر گرفتن) آمده است. از آن جمله، سيد بن طاووس متن کامل دو حديث را همراه با سند (يعني سلسله راويان حديث) در کتاب اغاثة الداعي که متعلق به خود اوست، نقل کرده است. بعداً که کتاب المضمار را مي‌نويسد، اين دو حديث را بدون ذکر سند در آن ذکر مي‌کند. سپس در کتاب اقبال آورده است.
دو عالم و محقق بزرگ شيعه، علامه مجلسي (ره) و شيخ عباس قمي (ره) نيز اين عمل را معتبر تشخيص داده و در کتاب‌هاي دعاي خود، ذکر کرده‌اند. از ديگر منابعي که اين عمل را (گاهي با کمي اختلاف) از امام صادق (عليه‌السلام)، از امام کاظم (عليه‌السلام) و امام رضا (عليه‌السلام) نقل کرده‌اند، مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
الأمالي، شيخ طوسي، صفحه‌ي 292 و 293؛ بحار الأنوار، علامه مجلسي، جلد 88، صفحه‌ي 346 و جلد 89، صفحه‌ي 112؛ وسائل الشيعة، محدث عاملي، جلد 8، صفحه‌ي 125 و 126 و جلد 5، صفحه‌ي 253؛ جامع أحاديث الشيعة، آيت الله بروجردي، جلد 7، صفحه‌ي 240 و جلد 7، صفحات 261 و 281؛ الإنصاف فى النص على الأئمة، سيد هاشم بحراني، صفحه‌ي 486.

موفق باشيد
حاج فردوسي