مکتب تربیتی آیت الله حق شناس + نقد

با سلام خدمت استاد بزرگوار / 
ارباب سلوک در کتب خویش هر کدام اعمالی را در مسیر سیر انسان برای سالکین تجویز می‌نمایند. فرضا در رساله منسوب به جناب بحرالعلوم نکات و اعمال و اذکاری برای سالکین در مراحل مختلفه سلوک ذکر شده است و در رساله لب اللباب مرحوم طهرانی نکات و اعمال و اذکاری بعضا متفاوت.
در مکتب تربیتی مرحوم حق شناس، از نظر جنابعالی، برای شروع حرکت و سیر چه اقدامات و اعمال و اذکاری برای سالکین لازم است؟
با تشکر

حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند:
سلام علیکم ورحمه الله
ایشان مثل همه اهل این فن می‌فرمودند که:
اول: موانع خودتان را برطرف کنید ـ اگر غیبتی کرده‌اید، بدهی مالی یا جانی دارید، حل مشکل کنید، رضایت بطلبید، راضی کنید.
دوم: گناه از زندگی شما بیرون برود. بکلی همه گناهان را ترک کنید. در اینجا تازه اعمال خیر شما معنا پیدا می‌کند.
با دقت به کیفیت، اعمال عبادی از مستحب و واجب را انجام دهید، به ویژه به نماز شب بارها و بارها تاکید می‌کردند.
در توسل هم زیارت عاشورا و توسل به امام زمان را دستور می‌دادند. این راه است.
می‌فرمودند در اوایل کار، استاد صد در صد لازم است بعدها الهامات هم به کمک می‌آید. سر انجام الهامات همه دلالت شما را بعهده می‌گیرد.
منبع: پایگاه حجه الاسلام جاودان

*******************

مقایسه‌ی این برنامه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان»:

۱ ـ کامل بودن:
این برنامه، با دیدگاه‌ها و دستورات عملی محدود و ناقصی که ارائه می‌دهد، قابلیت مقایسه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان» را ندارد. «منهاج فردوسیان» بیش از پنج هزار قاعده‌ی نظری و بیش از سه هزار قانون عملی ارائه داده است.

*******************

۲ ـ جامع بودن:
با توجه به این که این برنامه، بسیاری از دیدگاه‌ها و دستورات عملی‌ای که در اسلام عزیز آمده را ارائه نمی‌دهد، قابلیت مقایسه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان» را ندارد. «منهاج فردوسیان» بیش از پنج هزار قاعده‌ی نظری و بیش از سه هزار قانون عملی اسلام شیعی اثنی‌عشری را ارائه داده است.

*******************

۳ ـ وابسته نبودن در راهنمایی و راهبری به غیر معصوم:
این برنامه، به تصریح، جوینده‌ی کمال و سعادت را وابسته به راهنمایی و راهبری غیر معصوم بار می‌آورد. پس قابلیت مقایسه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان» را ندارد. در «منهاج فردوسیان» راهنمایی (برنامه‌ی تکامل) مبنی بر تعالیم صریح قرآن کریم و بیانات معتبر استادان منهاج فردوسیان [یعنی رسول خدا و ائمه‌ی معصومین (علیهم‌السلام)] است و راهبری (یعنی نَفَس گرم استاد) به دست مبارک حضرت صاحب الامر (ارواحنا فداه) می‌باشد‌.

*******************

۴ ـ عرضه‌ی دستورات به قدر تقاضا و طاقت:
دستوراتی که در این برنامه عرضه شده، بدون توجه به توانایی جسمی و روحی جوینده‌ی کمال و سعادت است، پس قابلیت مقایسه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان» را ندارد؛ زیرا دستورات منهاج فردوسیان، به صورت کاملاً منطبق با تقاضای منهاجی در اختیارش قرار میگیرد و خود او می‌تواند با توجه به نوسانات روحی خویش مانند حزن و فرح (شادی و غم) و قبض و بسط، میزان عمل به دستورات را تعیین کند و کم و زیاد نماید‌.

*******************

۵ ـ روشن بودن مسیر و دستورات از اول راه:
این برنامه، چشم‌انداز روشنی از مقصد و مقصود، در اختیار سالک خود نمی‌گذارد، پس قابلیت مقایسه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان» را ندارد؛ زیرا از مزایای منهاج فردوسیان،‌ روشن بودن مسیر از ابتدا تا انتها برای منهاجی است‌. کسی که قصد دارد از طریق عمل به این برنامه به تکامل لایق خود برسد از قدم اول می‌داند چه می‌جوید و به کجا میرود و ابتدا و انتهای مطلب و مطلوبش کجاست‌.

*******************

۶ ـ تنظیم قوانین از مهمتر به مهم:
دستورهای عملی این برنامه، طبقه‌بندی و مرحله‌بندی، از مهم‌تر به مهم نیست، پس قابلیت مقایسه با برنامه‌ی تربیتی «منهاج فردوسیان» را ندارد؛ زیرا قوانین منهاج فردوسیان بر طبق نظم منطقی «مهمتر به مهم» چیده شده است‌. به این معنی که اگر کسی از اولین دستورات آن شروع به مراعات نماید، به کسب نورانی‌ترین امور پرداخته و مهمترین آفات و حجاب‌ها را کنار زده است‌. اساسی‌ترین نقش‌آفرین‌ها در سعادت و شقاوت انسان، در صدر لیست قوانین قرار دارد و به مرور از نقش کلیدی قوانین در سعادت و شقاوت بشر کاسته ‌می‌شود.